Pri používaní tejto stránky dochádza k spracovaniu cookies, ktoré nám pomáhajú zvyšovať kvalitu služieb. Spracovaniu cookies zabránite zmenou nastavenia v internetovom prehliadači.

Ako a prečo si vytvoriť web?

Ako a prečo si vytvoriť web?

Všetky potrebné informácie v kocke. Prečo je web stránka dôležitá, čo je potrebné na jej vzniknutie a možné formy web stránky podľa vašich potrieb.

Prečo je web stránka tak dôležitá?

Internet predstavuje veľmi účinný nástroj na zviditeľnenie sa, predaj výrobkov či služieb a získavanie nových informácií a kontaktov. Veď kto dnes nie je na internete, akoby ani nepodnikal. Kto by nechcel využiť takéto obrovské „trhovisko“ plné príležitostí k predaju? Váš obchodík na pešej zóne v meste zaujme okoloidúcich výkladom či príjemnou letnou terasou malej kaviarničky. Na internete je Vašim výkladom práve web stránka. Ňou zaujmete ľudí hľadajúcich služby či produkty, ktoré ponúkate.

Tým, že budete mať web, získate nasledujúce výhody:

  • Prezentácia vášho podnikania – na web stránke sú obsiahnuté všetky informácie o vašich službách, tovaroch alebo o vás samotných. Tieto informácie si zákazníci môžu prezerať v akomkoľvek čase a vracať sa k ním.
  • Šetrenie času – popis vášho sortimentu väčšine ľudí postačuje k tomu, aby prišlo k objednávke. Vy tak šetríte čas a energiu, pretože nemusíte jednotlivo každému potencionálnemu zákazníkovi opisovať produkt, či podrobne vysvetľovať danú službu.
  • Vytváranie identity podniku – vôňa čerstvo upraženej kávy v kaviarni, kvalitný zákaznícky servis v stavebninách, farebné zladenie predajne mobilných telefónov či pokojná atmosféra v salóne krásy tvorí nielen atmosféru podniku, ale aj prvý dobrý dojem a identitu. K nej prispieva filozofia a pridané hodnoty podnikania, ale aj zapamätateľné logo a web stránka.
  • Získanie informácií o zákazníkoch – pomocou jednoduchých analytických nástrojov prepojených s web stránkou sa dozviete vek vašich zákazníkov, pohlavie a v akej časti SR bývajú (alebo aj štáte v rámci celého sveta). Ďalším dôležitým údajom je celkový čas strávený na stránke či najviac prezeraná podstránka (napr. najčítanejší článok). Budete tak bližšie k svojim zákazníkom, viac im porozumiete a cesta k lepšie zacielenej reklame tak bude o čosi jednoduchšia.
  • Výhody voči konkurencii – všetky spomínané výhody tvoria balíček plusov, ktoré vaše podnikanie robia efektívnejším voči konkurentom. Vďaka web stránke budete zákazníkom stále na očiach.
  • Budovanie dôveryhodnosti – mnoho zákazníkov, ale aj obchodných partnerov si vás najprv vyhľadá na internete. Ak o Vás nič nenájdu, klesá dôveryhodnosť a tým aj záujem.
  • Dostupnosť 24/7 – to, že má kamenná predajňa otváracie hodiny, neobmedzuje ľudí prezerať si Vaše produkty o 22:00 cez internet.

Veríme, že vás výhody web stránky presvedčili a rozhodli ste sa pre ňu. Gratulujem! Je to správny a efektívny krok. Poďme sa teda pozrieť na dve podstatné veci – doména a hosting.

Doména

Predstavuje adresu, ktorá sa zadáva do príkazového riadku prehliadača. Po správnosti však ide o doménové meno a doménu – www.domenovemeno.domena. Pre lepšiu zapamätateľnosť je vhodné, aby obsahovala názov vášho podniku, či vystihovala podstatu podnikania a identity. Doména je jedinečná adresa, takže pri jej vymýšľaní si pomôžte našimi odporúčaniami:

  • Jedinečnosť – ak už máte v hlave premyslené doménové meno, odporúčame si otestovať, či takáto doména už náhodou neexistuje. Môžete na to využiť tento nástroj www.websupport.sk/domeny, kde si jednoducho overíte jej dostupnosť.
  • Jednoduchosť – pre zákazníka či obchodného partnera sa bude ľahšie pamätať krátky a jednoduchý názov Vašej webovej stránky.
  • Nezameniteľnosť – môže sa stať, že názov vašej stránky sa bude podobať na názov konkurencie. Odporúčame aj nepoužívať čísla či pomlčky, pretože sa ťažšie diktujú.

Našli ste názov domény, ktorý je jednoduchý, nezameniteľný a hlavne dostupný? Výborne! Je na čase vybrať aj správnu doménu. Ak pôsobíte len na slovenskom trhu, odporúčame .sk. Zahraničných potencionálnych zákazníkov oslovíte jednoduchšie pomocou .com či .eu. Existuje veľký počet rôznych domén - .tech, ,org, .store a mnoho ďalších. Platí však, že niektoré v ľuďom vyvolávajú nedôveru, preto sa radšej zamerajte na vyššie spomínané aj za cenu pár € naviac.

Hosting

Ide o priestor na serveri, ktorý prenajíma hostingová spoločnosť. Na serveri sú uložené všetky dáta vašej webovej stránky (či už obrázky, videá, pdf, ale aj emaily či databázy). Týchto spoločností je na trhu viacero a odlišujú sa nielen cenami za jednotlivé ponúkané balíčky, no najmä obsahom týchto balíčkov služieb a zákazníckou podporou. Balíky sa tak môžu odlišovať veľkosťou úložiska, výkonom, technickou náročnosťou a v neposlednom rade zálohovaním dát. Hostingová spoločnosť s dobrou technickou podporou Vám rada poradí, ktorý hostingový balík je pre vás najvhodnejší.

Samotná tvorba web stránky

Veľa ľudí využíva platformy, vďaka ktorým si vyskladajú vlastnú webovú stránku sami. Hovorí vám niečo HTML či CSS? Nevadí. Pre menej technicky zdatných sú určené platformy ako MioWeb a Webnode. K najčastejšie používanej však patrí Wordpress. Táto platforma je open-source a v rámci nej je aj množstvo tém zadarmo. Nevýhodou však je, že bez znalosti programovania si danú tému nemôžete plne upravovať podľa svojich požiadaviek a predstáv. Ak už nejakú zmenu vykonáte, napr. zmeníte farbu pozadia, po aktualizácii témy sa vaša úprava môže zmazať a farba sa zmení na pôvodnú.

Pri tvorbe web stránky sa však môžete obrátiť na profesionálov, ktorý vám vytvoria stránku presne podľa vašich predstáv.

S tvorbou web stránky vám radi pomôžeme aj my. Naprogramujeme vám stránku čistým kódom podľa zvoleného dizajnu, alebo ho navrhneme spoločne. Ak už máte web, no potrebuje nový nádych, pomôžeme vám s jeho redizajnom. Či už ste firma alebo človek, ktorý rád zdieľa svoje myšlienky na blogu, radi budeme s Vami spolupracovať.


Chceli by ste vlastný web?

Neváhajte a napíšte nám alebo si prečítajte viac info o tom, ako pracujeme.

Správa bola odoslaná

Kontaktujte nás

Máte pre nás prácu alebo sa chcete niečo opýtať? Neváhajte a napíšte nám.

Z technicných príčin nie je možné momentálne odoslať formulár. Skúste to prosím neskôr alebo nás kontaktujte na radoslav@smallen.sk.